Studenterforeningen

Grundlagt 1820 i København


Norden for medlemmer

Studenterforeningen og venner samlet i Uppsala under Vårbalsweekenden i maj 2017.

 

Nordisk Senior har til opgave at opretholde kontakten til vores venskabsforeninger og -nationer og rejse ud i Norden for at repræsentere Studenterforeningen.

Senioratet, Festudvalget og foreningens øvrige medlemmer rejser også lejlighedsvis med ud til arrangementer og fester. Ved at rejse med, får man muligheden for at opleve andre universitetsbyer i Norden og møder studiekulturens enorme diversitet.

Alle er velkomne til at rejse med, om det er for en endagstur over Øresund til Lund, eller weekendture til vores venner i andre nordiske byer. Man er velkommen til at melde sig ind i Facebookgruppen Norden med Studenterforeningen, hvor Nordisk Senior løbende opdaterer indhold med bl.a. invitationer til arrangementer og fester, som Studenterforeningen modtager.

Ved spørgsmål om det nordiske samarbejde, står Nordisk Senior med glæde til rådighed via mailadressen: ns@studenterforeningen.dk.


Studenterforeningen - Jægersborggade 55, 2. tv, 2200 København N - info@studenterforeningen.dk